22.10.2023

Proč jsem předchozí příspěvek ještě nesmazala,když už není aktuální?

Jenže on je , prakticky nic se nezměnilo.

Chybí zodpovědnost vůči sobě samým, vůči svému zdraví, ohleduplnost k ostatním,pouhé spoléhání se na systém, že něco vyřeší.Jenže on nevyřeší nic,pokud si nebude ochotní pomoct my sami.Každý sám za sebe.

To co jsem psala před 3 lety zkrátka platí stále a moc jsme se v tomto ohledu neposunuli.Co myslíte,že přijde?

 

 

7.10.2020

Vzhledem k nárůstu případů Covid 19 ze své pozice,prosím všechny o následující:

V současné době se k nám dostávají mnohé protichůdné pohledy na v souvislosti s onemocněním Covid 19.Podle mého názoru je naprosto nezbytná zodpovědnost každého jedince.Pokud si to neuvědomíme,tak se z této situace nedostaneme.

Je na každém,aby zhodnotil svoje chování,pečoval o svoje zdraví a uvědomil si hranice své vnější svobody.Je stejně škodlivé podléhat strachu jako zcela ignorovat současnou situaci.Zkusme zůstat ve středu ,v rovnováze,uvědomit si,že ač je setkávání lidí omezené,nejsme tu jen my - jako egoistické já - a na místech,kde se setkávat můžeme nebo musíme se chovejme odpovědně.Vrátí se nám to!

Je naprosto nesporným faktem,že nejvíce se virus rozšiřuje - a to nejen Covid 19 - v uzavřených prostorách s velkým počtem lidí,malou cirkulací vzduchu a velkým pohybem lidí,dále tam, kde se nedodržují základní hygienická opatření - čisté ruce, vlastní nádobí,hygienické pomůcky.

Dále je nezbytné dodržet,aby člověk,který se cítí nemocný nebo mu není úplně dobře,zůstal v tuto kritickou dobu doma a snažil se překonat onemocnění v tom okamžiku,kdy je tělo schopné infekci zvládnout beze ztrát.

Pokud se necítíme dobře nebo máme již jasné známky infekce a tělo vystavíme další zátěži - sport,těžká práce, velký stres,pak může onemocnění probíhat mnohem komplikovaněji.To platí i u dalších onemocnění,nejen u Covid 19.Léta jsme vídali v televizi zavádějící reklamy na léky,které vás za několik hodin " vyléčí " z chřipky a nachlazení,ale tak to, bohužel,nefunguje.Rozhodující nejsou léky,ale vaše tělo a mysl,které vedou k uzdravení.Spoléhat musíme každý na tuto schopnost vlastního těla se uzdravovat,ale podmínkou je to,že musíme hlavně vnímat varovné signály těla a pak tomu uzpůsobit svoje chování.

Přeji všem pevné zdraví !

 

DOPORUČENÝ REŽIM V DOMÁCNOSTI PŘI VÝSKYTU PŘENSNÉHO ONEMOCNĚNÍ:

Pokud se u vás doma stane, že některý člen domácnosti onemocní akutním onemocněním - horečky,kašel,rýma,průjmy - bez ohledu na to,zda se jedná o možnost onemocnění novým virem,dodržujte následující opatření:

Omezte pohyb nemocného po celém prostoru bytu

Dbejte na oddělení ručníků a režim v koupelně  a na toaletě, tato místa průběžně více desinfikujte

Oddělte potřeby na pití a stolování

Důsledně větrejte,zlepšujte kvalitu ovzduší např. aromatickými oleji s desinfekčním účinkem

Zdravým členům rodiny podávejte dostatek tekutin,zvyšte dávku vitamínu C a zajistěte dobrou náladu.Smile

 

Příznaky průjmových onemocnění:

Zvracení - většinou se objevuje v úvodu,často začíná v noci.

Snažte se dítě zklidnit,hlavně když je to poprvé, mezi atakami zvracení podávejte chladnější tekutiny po doušcích, do tekutiny můžete přidat i rehydratační směs - např. Kulíšek nebo Enhydrol, starším dětem od cca 1,5 roku můžete podat Kinedryl - do cca 6 let 1/4 tablety, do 10 let 1/2 tbl a nad 10 let celá tableta, podáváme 3 - 4 x denně. Lék je volně prodejný. Dále můžete použít Gastrokinesine 2 tabl. 5 x denně - jedná se o homeopatický přípravek,cucá se v ústech.Můžete po lžičkách podat i colové nápoje.Zvracení trvá zpravidla několik hodin, ev. může jít ve vlnách.

Průjem - nastupuje většinou později - u virových střevních zánětů zpravidla vodnaté, často samovolně odcházející stolice spolu s plyny, u campylobakterové infekce je typická příměs krve.

Průjem ovlivňujeme léky, které zastavují vylučování vody střevem a vážou toxické látky, které vznikají při infekci - Smecta - možno podávat již od kojeneckého věku do láhve nebo přesnídávky, i u starších dětí možno podat do jídla.Dále Tasectan - podává se u malých dětí 4 x 1 sáček, nad 12 let tobolky, přípravek je na bázi želatiny, dále černé uhlí - dostupné v tabletách,sirupu.Tyto léky doplňujeme probiotiky - Enterol 1 - 2 x 1 tabl.,Biopron forte ve stejném dávkování.Zásadní je dieta - vývary, brambory, rýže, mrkev, suchary, ovocné přesnídávky.

To, že dítě odmítá jíst je běžné a ničemu nevadí, někdy je ale potřeba u dětí, které jsou hodně štíhlé a mají málo zásobních látek doplnit i cukry - to znamená buď osladit pití nebo podat sušenky či ovocné přesnídávky.

Nepoužívejte bez lékařského doporučení přípravky typu Reasec nebo Imodium - nejsou vhodné.

Bolesti břicha - jsou velmi častým příznakem, bývají prudké, křečovité, dítě se svíjí do klubíčka nebo pláče. Mohou trvat několik dnů, a to i bez průjmu nebo zvracení.

Dráždění na močení - u některých typů virů se dostavují tyto potíže. Dítě většinou s mírnými střevními obtížemi chodí často močit, mnohdy po kapkách, nález v moči je zpravidla negativní. Možno podat Uroval a tinkturu z lichořeřišnice. Je vhodné vyšetření moče. 

Horečka - může být různě vysoká až 39,5°C, může procházet v několika vlnách. Do 38 °C ponecháváme bez léků,nad 38°C srážíme běžným způsobem -Paralen/Nurofen.Můžete využít i fyzikální způsoby snížení teploty - u malých dětí vlažnou koupel, zábaly na ruce a nohy s octovou vodou, omývání vlhkou žínkou, obklady na velké cévy.

Dehydratace - po celou dobu potíží musíme u dítěte sledovat zavodnění organismu - vždy se orientujeme podle močení - u miminek podle pomočených plen, u větších dětí musíme mít přehled o močení, dále sledujeme vlhkost sliznic, přítomnost slz, dále zhoršení celkového stavu - většinou únava, apatie nebo naopak podrážděnost.

Dehydratace je největším úskalím těchto onemocnění, často je spojená i s posunem ve vnitřním prostředí, zde je nutno vyhledat zcela jistě lékaře a zvážit infuzní léčbu.

Potřeba tekutin je u střevních onemocnění velká - musíme nahradit všechny ztráty - horečkou, zvracením i průjmem.Minimálně tedy 1.5 l /24 hod.

Dosti často je potřeba dítě přesvědčit o spolupráci, mnohdy jde stav zvládnout dobře doma, ale pokud dítě odmítá pít nebo užívat léky, je to těžké. Někdy stačí dítě jen pozitivně motivovat, odpoutat jeho pozornost, vysvětlit následky. Pokud se dítě po prodělaném střevním onemocnění odmítá tzv.rozjíst - má většinou strach ze zvracení - je dobré ho nechat zobat po menších množstvích a častěji během dne než nutit do jídla.I na toto doléčení je vhodný Gastrokinesine.

Kdy zcela jistě konzultovat lékaře?

Zvracení, které neustává po 24 hod, příjem tekutin pod 500 ml/24 hod, 2 a méně močení za den, nad 10 stolic za den, příměs krve ve stolici, stálá bolest břicha, nereagující horečka, apatie a zhoršování celkového stavu.

 

Samoléčení si můžete dovolit tam, kde se pohybujete na pevné půdě, co jste už zažili, máte možná někde založené naše doporučení z předchozích onemocnění a můžete si tedy dovolit takové stavy zvládnout.To mluvím o běžných nachlazeních, lehkých průjmech, některých kožních onemocněních.

V této části našich stránech bych se právě takovým stavům, které můžete zvládnout doma chtěla věnovat a postupně vám předložit postupy léčení právě lehkých onemocnění .